Step By Step
Pentru mai multe permisiuni de "utilizator"
Va rugam inregistrativa/logativa
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» FAQ Xbox360
Dum Mar 08, 2015 9:31 am Scris de alx78

» IL VREM PE SCRIPTERSTEAM!!!
Vin Mai 30, 2014 8:30 am Scris de Vizitator

» Cum arata desktop-ul tau?
Lun Sept 02, 2013 7:36 am Scris de Just4Joker

» Cine e 30 e prost !!:-)))
Lun Sept 02, 2013 7:29 am Scris de Just4Joker

» S0beit pentru sa-mp 0.3x (2013)
Mar Aug 06, 2013 4:30 pm Scris de Vizitator

» Pro.Indungi.Ro
Mar Iun 04, 2013 8:30 am Scris de Just4Joker

» Xbox One - Detalii
Mar Iun 04, 2013 8:21 am Scris de alexmafia

» AngelMT2 24/24
Mar Iun 04, 2013 8:16 am Scris de alexmafia

» Salut StepByStep!
Mar Iun 04, 2013 8:15 am Scris de alexmafia

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

PHP - Utilizare

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

PHP - Utilizare

Mesaj  Just4Joker la data de Dum Mar 24, 2013 4:57 pm

PHP este simplu de utilizat, fiind un limbaj de programare structurat, ca și C-ul, Perl-ul sau începând de la versiunea 5 chiar Java, sintaxa limbajului fiind o combinație a celor trei. Datorită modularității sale poate fi folosit și pentru a dezvolta aplicații de sine stătătorare, de exemplu în combinație cu PHP-GTK sau poate fi folosit ca Perl sau Python în linia de comandă. Probabil una din cele mai importante facilități ale limbajului este conlucrarea cu majoritatea bazelor de date relaționale, de la MySQL și până la Oracle, trecând prin MS Sql Server, PostgreSQL, sau DB2.

PHP poate rula pe majoritatea sistemelor de operare, de la UNIX, Windows, sau Mac OS X și poate interacționa cu majoritatea serverelor web. Codul dumneavoastră PHP este interpretat de serverul WEB și generează un cod HTML care va fi văzut de utilizator (clientului -browserului- fiindu-i transmis numai cod HTML).

Arhitectura tip LAMP a devenit populară în industria web ca modalitate rapidă, gratuită și integrată de dezvoltare a aplicațiilor. Alături de Linux, Apache și Mysql, PHP reprezintă litera P, deși uneori aceasta se referă la Python sau Perl. Linux ocupă rolul de sistem de operare pentru toate celelalte aplicații, MySQL gestionează bazele de date, Apache are rol de server web, iar PHP are rol de interpretator și comunicator între acestea.

PHP foloseste extensii specifice pentru fișierele sale: .php, .php3, .ph3, .php4, .inc, .phtml. Aceste fișiere sunt interpretate de catre serverul web iar rezultatul este trimis în formă de text sau cod HTML către browser-ul clientului.[7]
Just4Joker
Admin
Admin

Data de înscriere : 08/03/2011
Localizare : UK

Vezi profilul utilizatorului http://stepbystep.forumhit.ro

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum