Step By Step
Pentru mai multe permisiuni de "utilizator"
Va rugam inregistrativa/logativa
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» FAQ Xbox360
Dum Mar 08, 2015 9:31 am Scris de alx78

» IL VREM PE SCRIPTERSTEAM!!!
Vin Mai 30, 2014 8:30 am Scris de Vizitator

» Cum arata desktop-ul tau?
Lun Sept 02, 2013 7:36 am Scris de Just4Joker

» Cine e 30 e prost !!:-)))
Lun Sept 02, 2013 7:29 am Scris de Just4Joker

» S0beit pentru sa-mp 0.3x (2013)
Mar Aug 06, 2013 4:30 pm Scris de Vizitator

» Pro.Indungi.Ro
Mar Iun 04, 2013 8:30 am Scris de Just4Joker

» Xbox One - Detalii
Mar Iun 04, 2013 8:21 am Scris de alexmafia

» AngelMT2 24/24
Mar Iun 04, 2013 8:16 am Scris de alexmafia

» Salut StepByStep!
Mar Iun 04, 2013 8:15 am Scris de alexmafia

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Cum sa-ti creezi propriul tau wallpaper (GTA Vice City)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Cum sa-ti creezi propriul tau wallpaper (GTA Vice City)

Mesaj  Just4Joker la data de Sam Iun 01, 2013 2:56 pm

Cum sa-ti faci propriul wallpaper!
Va voi demonstra in tutorialul ce urmeaza ca este usor sa-ti creezi propriul wallpaper bazat pe un joc GTA.
Vreti si voi un wallpaper ca acesta?

Nimic mai simplu. Urmati pasii urmatori. Avem nevoie mai intai de un logo pt Vice City - google- search, imagini, logo vice city, niste screen-uri din joc, google, search, vice city screenshot, imagini. In jur de 10. Salvati toate intr-un folder.
Deschideti Photoshop-ul (nu conteaza versiunea, orice versiune, comenzile sunt aceleasi). CTRL+N pt un nou fisier. Alegeti rezolutia. Am monitor widescreen asa ca am ales asta:

Nou fisier, background color sa fie negru. Faceti asta apasand pe paleta de culori din stanga jos. Selectati culoarea de fundal negru iar prima sa fie alb.
Bun, acum apasati Enter si incepem acum sa lucram.
Selectati Polygonal Lasso Tool din Lasso Tool (tineti apasat si o sa apara) si incepeti sa trasati niste casute folosind click-uri de la mouse. Ca in imaginea de mai jos.

Tineti apasat Shift cand trasati linii drepte.
Apasati CTRL pt a adauga noi forme. Daca nu, forma precedenta va disparea.
Deci la fiecare noua caseta nu uitati de CTRL. Daca vreti sa mai taiati din forme apasati ALT si click.
Desenati cateva casute, nu dreptunghiuri, ci forme trapezoidale. Ca in imaginile din postere ori de pe cutia jocului.

Asa, sper ca v-a iesit. Nu trebuie sa iasa exact ca in imaginea mea, puteti sa dati si alte forme.
Selectiile se vor vedea cu un contur in miscare. Bun. Apasati SHIFT+F5 sau de la Edit dati Fill.
Arata asa?

Bun.Right click. Deselect. Deci avem niste casute albe care arata ca niste chenare de BD. Le umplem apoi cu imagini.
Cum facem asta? Selectati Magic Lasso Tool, bagheta magica de langa Polygonal Lasso Tool si apasati pe una din casute.
Apoi apasati CTRL+O, deschideti una din imaginile salvate, un screenshot, apasati CTRL+A, apoi CTRL+C, inchideti fisierul cu CTRL+W si dati paste in casuta folosind Shift+CTRL+V.
Voila. Aveti un nou layer.

Selectati din dreapta de la Layers ---> Background. Selectati iar bagheta si repetam procesul.
Shift+CTRL+V.

In caz ca imaginea e prea mica sau prea mare, apasati CTRL+T si mai trageti de colturi tinand apasat Shift.
Repet, tineti apasat Shift cand faceti asta, altfel se deformeaza imaginea.

Continuati sa umpleti casute avand Background mai intai selectat si apoi cu bagheta dati click pe casuta si fill cu imagine (Shift+Ctrl+V). Stiu ca suna annoying dar multi dau fail ca nu se pot concentra.
Aveti ceva asemanator?

Imaginile nu trebuie sa fie aceleasi, depinde ce ati gasit voi pe net. Ideal ar fi ca fiecare sa-si faca propriul sau model.
Bun, dar unde plasam logo-ul?
Selectati primul layer de sus. Vom plasa logo-ul deasupra lui.
Ctrl+O, deschidem fisierul cu logo-ul, Ctrl+A, Ctrl+C si Ctrl+V in documentul nostru.
Voila. A aparut peste celelalte

Hey, se vede naspa, are alb in jur. Cum il fac transparent?
Nimic mai simplu. Aplicam metoda "sterge fundalul dintr-un click".
Selectati Eraser Tool, tineti apasat mai mult pe ea si veti vedea vreo 3 modele. Alegeti Magic Eraser Tool.
Dati click pe layer-ul cu Logo-ul, iar albul va disparea si va ramane doar textul.

Ha, ce fain.
Salvati imaginea apasand Shift+Ctrl+S. Selectati un format din lista. Jpeg am ales eu.

Dupa ce ati salvat jpeg-ul, dati save si la fisierul .psd in care ati lucrat si laudati-va pe la prieteni.
Am ales acest tutorial simplu pt a va reaminti cum e cu selectiile si cu layer-ele. Data viitoare promit ceva mai complex.
Pana atunci, multa bafta si postati aici ce v-a iesit.
Folositi imageshack. Nu ezitati sa ma intrebati daca aveti nelamuriri.
PS: puteti folosi si alte jocuri din seria GTA.
Merge orice versiune de Photoshop, eu l-am facut in CS2.
Just4Joker
Admin
Admin

Data de înscriere : 08/03/2011
Localizare : UK

Vezi profilul utilizatorului http://stepbystep.forumhit.ro

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum